مشفقون     ۞       چرا ترس؟     ۞       می خواهید غمگین نباشید ؟     ۞       اعمال مردم و حوادث عالم     ۞      

خودت را درست کن

a3برای درست کردن دیگران دنبال گزینه ای می گشتم . دیدم چه گزینه ای بهتر از خودم .

پس چه زیبا و پسندیده است که خودم  را درست کنم .

دُرُست به معنی : صحیح ، سالم ، بی عیب ، تمام ، کامل ، امین و استوار است و دُرُست کردن به معنی  : ساختن ، آماده کردن ، ثابت گردیدن ، محقق کردن ، کامل کردن وتمام کردن است .

اما چگونه خودمان را درست کنیم ؟

هر کس به وجود و خُلقیات و صفات خود بیشتر از دیگران آگاه است .پس بدون حجاب و پرده به درون خود بنگریم .آنگاه که پرده کنار رفت همه چیز آشکار می شود . خود را بی پرده می بینم . صفات نیکو و یا احتمالا” بد و زشت را در خود بی پرده مشاهده می کنیم .

سپس با بالا بردن توانایی و دانایی و ابتکار و خلاقیت و هزاران خصوصیت مثبت که در وجود خودمان سراغ داریم و همچنین باید آن قدرت نگرش به درون خود را بالا برده و نسبت به کشف باطن خود بپردازیم . منِ درون خود را پیدا کرده وآن را درست کنیم .

خودمان را بسازیم و کامل و تمام .

پرده کنار رفته و عیوب مشخص شد.دنبال چیزی نباشیم که نمی خواهیم و علاقه نداریم .

آنگاه که پرده افتاد و عیوب و نقص ها آشکار شدند.وقت بر طرف کردن ،  ساختن ، آماده کردن و کامل کردن است .

آری خودمان را دُرُست کنیم کافی است .

چرا باید در دیگران بنگریم و درباره آنان داوری و قضاوت و حکم کنیم . نقص دیگران را پیدا کنیم و یادآور شویم و دنبال خطای دیگران بگردیم و اماخودمان ناقص باشیم و خطا کار . چرا ؟

چرا بایدجزئیات را ببینیم و از کُل غافل شویم .

گاهی ، درخت ها نمی گذارند جنگل را ببینیم. . .

اینگونه بنگریم و تفکرمان این باشد که کُل خودمان هستیم.

برای درست کردن خودمان هیچگاه دیر نیست  هر چند سال که داشته باشیم . هر اتفاقی که از سر گذرانده باشیم .باز هم درست شدن ممکن است.

 به نفس خود آگاه باشیم و آن را نادیده نگیریم .

آنگاه یک فرد دیگر از جامعه کامل و دُرُست شده است .

و این حرکت دامنه دار یعنی تمامی جامعه .

توکل و یاری خواستن از خداوندراهکار اصلی به مقصد رسیدن است .

و به پروردگار بگو:

وَقُل رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا ﴿۸۰  الاسرا﴾

و بگو پروردگارا مرا [در هر كارى] به طرز درست داخل كن و به طرز درست‏ خارج ساز و از جانب خود براى من تسلطى يارى‏ بخش قرار ده

تفسیر آیه ازبرگزيده تفسير نمونه  : 

اين آيه به يكى از دستورات اصولى اسلام كه از روح ايمان و توحيد، سر چشمه مى‏ گيرد اشاره كرده، مى‏گويد:

«و بگو: پروردگارا! مرا (در هر كار) با صداقت وارد كن، و با صداقت خارج ساز» (وَ قُلْ رَبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ).

هيچ كار فردى و اجتماعى را جز با صدق و راستى آغاز نكنم، همچنين هيچ برنامه‏ اى را جز به راستى پايان ندهم، راستى و صداقت و درستى و امانت، خط اصلى من در همه كارها باشد و آغاز و انجام همه چيز با آن صورت گيرد.

در حقيقت رمز اصلى پيروزى در همين جا نهفته شده است و راه و روش انبيا و اولياى الهى همين بوده كه فكر، گفتار و اعمالشان از هر گونه غش و تقلب و خدعه و نيرنگ و هر چه بر خلاف صدق و راستى است پاك بود.

در پايان آيه به دومين اصل كه از يك نظر ميوه درخت توحيد، و از نظر ديگر نتيجه ورود و خروج صادقانه در كارهاست اشاره شده است: «و خداوندا! براى من از سوى خودت سلطان و ياورى قرار ده» (وَ اجْعَلْ لِي مِنْ لَدُنْكَ سُلْطاناً نَصِيراً).

التماس دعا

یا حق

افزودن دیدگاه