مشفقون     ۞       چرا ترس؟     ۞       می خواهید غمگین نباشید ؟     ۞       اعمال مردم و حوادث عالم     ۞      

می خواهم جوان بمانم !

راز جوان ماندن چیست ؟

دغدغه و نگرانی خیلی ها از جمله خودمان این است که چرا شاد نیستیم .وقتی که شاد نباشیم نقطه مقابل شادی به سراغمان می آید . یعنی غمگین هستیم ، تشویش و ترس و دلهره به جانمان افتاده و مثل خوره وجودمان را می خورد و از بین می برد در اوج جوانی احساس خمودگی و پیری به ما دست می دهد .

پس راز جوان ماندن چیست ؟چه کنیم تا جوان بمانیم؟

راز جوان ماندن غمگین نبودن است ! اما چگونه می توان غمگین نبود ؟

خیلی راحت و سهل و آسان ، غیر ممکن وجود ندارد .

وقتی که با تمام وجود ، خود را به خدا تسلم کنیم و راضی باشیم به رضای حضرت حق جایی برای غمگین بودن وجود ندارد . همچنین واضح است که کار نیکو ، عمل صالح وخلق نیکو ، مزد بی شمار دارد . پاداش کار نیکو وعمل صالح  هم نزد پروردگار ثابت است .

افراد صالح  نیکو کار را بیم و ترس و دلهره وغصه و  اضطراب نیست . و آن کس که بیم و ترس وغصه و  اضطراب نداشته باشد ، قطعا” و مسلما”غمگین نخواهد شد .

پس راهکار غمگین نشدن اول اینکه با تمام وجود و با اخلاص خود را تسلیم خدا کنیم و دوم ، نیکو کار باشیم . و کسی که ترس و دلهره و اضطراب نداشته باشد غمگین نمی شود و جوان می ماند .

photo_2016-08-08_09-53-44

خداوند در آیه ۱۱۲ سوره مبارکه بقره می فرماید :

بَلَى مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلّهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُ أَجْرُهُ عِندَ رَبِّهِ وَلاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ

آرى هر كس كه خود را با تمام وجود به خدا تسليم كند و نيكوكار باشد پس مزد وى پيش پروردگار اوست و بيمى بر آنان نيست و غمگين نخواهند شد .

تفسیر ایه :(تفسیر نمونه )

آرى كسى كه در برابر خداوند تسليم گردد و نيكوكار باشد پاداش او نزد پروردگارش ثابت است” (بَلى‏ مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّهِ وَ هُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُ أَجْرُهُ عِنْدَ رَبِّهِ‏).

و بنا بر اين” چنين كسانى نه ترسى خواهند داشت و نه غمگين مى‏ شوند” (وَ لا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ‏).

خلاصه اينكه بهشت و پاداش خداوند و نيل به سعادت جاودان در انحصار هيچ طايفه نيست، بلكه از آن كسانى است كه واجد دو شرط باشند:

در مرحله اول تسليم محض در مقابل فرمان حق و ترك تبعيض در احكام الهى، چنان نباشد كه هر دستورى موافق منافعشان است بپذيرند و هر چه مخالف آن باشد پشت سر اندازند، آنها به طور كامل تسليم حقند.

و در مرحله بعد آثار اين ايمان در عمل آنها به صورت انجام كار نيك منعكس گردد، آنها نيكوكارند، نسبت به همگان و در تمام برنامه‏ ها.

ضمنا اين جمله ها نشان مى‏ دهد كه نيكوكارى براى اين افراد با ايمان جنبه يك فعل زودگذر ندارد، بلكه وصف آنها شده و در عمق جانشان نفوذ كرده است.

نفى خوف و غم از پيروان خط توحيد، دليلش روشن است، چرا كه آنها تنها از خدا مى‏ ترسند، و از هيچ چيز ديگر وحشت ندارند .

التماس دعا

یا حق

۳دیدگاه

افزودن دیدگاه