مشفقون     ۞       چرا ترس؟     ۞       می خواهید غمگین نباشید ؟     ۞       اعمال مردم و حوادث عالم     ۞      

چرا خوشبخت نباشیم ! ؟ ۲

 
گر تو را از غیب چشمی باز شد                     با تو ذرات جهان هم راز شد
نطق آب و نطق خاک و نطق گِل                    هست محسوس حواس اهل دل
جمله ی ذرات عالم در نهان                          با تو می گویند روزان و شبان
ما سمیعیم و بصیریم و هشیم                          با شما نامحرمان ما خامشیم

چگونه ؟
یکی از بزرگان می گوید : من تو را می بخشم نه به این سبب که تو شایسته بخشایشی ،  به این خاطر که من نیاز به آرامش دارم . می بخشیم تا ذهن و ضمیرمان پاک و پذیرای نیکی ها باشد . می بخشیم تا بخششهای بیکران آفرینش بر ما ببارد . بخششمان زیر بنای سلامتی وآرامش مان .
همه عواملی که آرامش مان را به هم می زنند خواسته و ناخواسته و دانسته و ندانسته باعث اختلال در سوخت و ساز و هضم و جذب بدنمان می شود و بالاخره سلامتی مان را از بین می برند . به سادگی تخریب می کنیم اما به آسانی نمی توانیم بازسازی کنیم و مجبوریم با صرف هزینه و وقت بسیار جریمه های بسیار سنگین سهل انگاری های مان را بپردازیم .
باختن بس دیگر، هنگام ساختن است .
توانمندانه به هیچ کس و به هیچ چیز اجازه نمی دهیم آرامش مان را سلب کرده و سلامتی مان را در گذرگاه خطر قرار دهد . زیرا خوب می دانیم سلامتی تن و جان مان ، گرانبها ترین است . نیکی را از خود آغاز می کنیم ، همه را می بخشیم و برایشان دعا می کنیم و با دعا های مان درهای خیر و خوبی را بروی خود می گشاییم . دلمان از پلیدی ها پاک می کنیم .
( شب را به شیطان ) وا می گذاریم همه جا را به نیکی ، زیبایی ها می سپاریم . روشنی و روشن بینی به پیشوازمان می آید سرور و سربلندی بر سرمان سایه می گسترد . شادی و شادمانی وجودمان را سرشار می کند . به به ! همه چیز و همه جا را زیبا می بینیم . از همه ذرات عالم تا کهکشان ها لذت می بریم ( دلمان را به دلدار می سپاریم و خانه به خدای خانه )
دوم : ورزش
ابوعلی سینا در کتاب قانون می گوید بدن ما طوری ساخته شده که به خودی خود نمی تواند سموم خود را دفع کند . هر کس در هر سنی و در هر شرایطی با ورزشهای مناسب خود از سلامتی و سرزندگی برخوردار می شود و از زندگی خود لذت می برد .
ورزش : تمرین استقامت و پایداری ، ورزش : تمرین توانمندی و استواری ، ورزش : تمرین عزتمندی و ماندگاری .
وقتی ورزشگاه ها خلوت می شوند ، بیمارستانها شلوغ می شوند . هزاران بار گفته و شنیده ایم : از تو حرکت از خدا برکت . چگونه می خواهیم بدون حرکت به برکت برسیم ؟ این غیر ممکن است . (تنبلی و سستی ) دلمردگی و افسردگی ، سردرگمی و تحریک پذیری ، ترس و دلهره ، نا امیدی و در ماندگی ، بدبختی و ترحم  ، بر سر و رویمان می ریزد . که ، سر انجام رکود و سکون گنداب و مرداب است . ورزش هزاران درد را درمان سستی و تنبلی هزاران درد بی درمان نثارمان می کند .
(تلاش و ورزش ) اعتماد به نفس ، توانایی ، تمرکز ، کارایی مغز و ذهن ، سلامتی تن ، شادابی جان ، توان تصمیم گیری ، موفقیت ، سربلندی ، پیشرفت ، عزت و احترام را به ما هدیه می کند . ورزش توانایی های تعطیل شده ما را دوباره فعال می کند .
سوم : تغذیه       
تغذیه شامل دو قسمت است : چه غذایی بخوریم ؟ چگونه بخوریم ؟
چه غذایی بخوریم ؟     غذایی بخوریم که ساده سالم تازه طبیعی باشد .
غذایی بخوریم که بدانیم از چه موادی و به دست چه کسانی و در چه شرایطی تهیه شده و چقدر با سلامتی مان  سازگار است . غذاهای آماده با طعم و رنگ مصنوعی ، مانده ، مشکوک ، هزاران درد و بیماری به همراه دارد . تا از بهداشت و سلامت غذا مطمئن نباشیم ، هرگز به آن غذا ، لب نمی زنیم .
مهم نیست که چقدر می خوریم . مهم این است که چقدر هضم و جذب می کنیم . و مهم نیست که چقدر جذب می کنیم . مهم اینست که آنچه جذب می کنیم چقدر به کار سلامت تن و جان مان می آید .
چگونه بخوریم ؟    
دندانها سخت ترین استخوان های بدن مان هستند که با آنها غذا را خوب آسیاب کرده و به ذرات ریزی تبدیل و با آب دهان مان کاملا مخلوط کنیم .
در دهان مان غذا های نشاسته ای مثل  ، نان- برنج – سیب زمینی – با آنزیم های بزاق ترکیب و به مواد قندی تبدیل می شود.
چون با آرامش غذا می خوریم ، مجال شکر گذاری داریم . اندام ها داخلی خودکار بدن مان ، به آرامی و با دقت مخصوص به خود ، کار می کنند و همه مراحل هضم و جذب به خوبی انجام می شود .
هرچه غذا بیشتر و بهتر جویده شود ترکیب شیمایی کاملتر انجام و غذا بهتر هضم و قابل جذب و بهره وی می شود . معده نه می تواند غذا را به ذرات ریز تبدیل کند و نه قادر است تغییرات شیمیایی دهان را انجام دهد .
 وقتی آهسته غذا می خوریم خودمان بر اشتها و میل مان مسلط هستیم و همه چیز در اختیار مان است . اما وقتی تند تند و نجویده غذا می خوریم خودمان را در اختیار میل و هوس مان قرار می دهیم و احساس فرمان برداری و ناتوانی داریم . با آنکه می دانیم کارمان نادرست است اما اسیر هوسمان هستیم . هرچه بیشتر غذا می خوریم احساس سیری نداریم . پرخوری آرامش خواب های مان را به کابوس و سرزندگی و سلامتی مان را به بیم بیماری ، بدل می سازد و مجال دیدن و اندیشیدن را از ما می گیرد .
وقتی تند تند غذا می خوریم بزاق لازم ترشح نمی شود ، دهان مان خشک می شود . احساس تشنگی داریم و مرتب مایعات می خوریم . با خوردن مایعات همراه غذا اسید معده مان رقیق می شود. دیگر توانایی هضم غذا را ندارد. هرچه بیشتر مایعات می خوریم ، تشنگی مان بیشتر می شود . غذا بیش از مقدار لازم در معده می ماند و معده انرژی زیادی مصرف می کند . اما نمی تواند غذا را هضم کند آن مقدار انرژی که باید صرف کار مفید و فکر کردن شود بیهوده در معده مصرف می شود و خستگی و کوفتگی به بار می آورد و بالاخره غذای نجویده در رودها هم قابل جذب نیست . هرچه بیشتر می ماند بیشتر تخمیر می شود . بیشتر سم تولید می کند .
اشتهای ما به میزان بزاقی که وارد معده میشود مربوط است چون غذا را تند تند می خوریم بزاق لازم به معده نمی رسد و اشتهای کاذب بوجود می آید . سبب پر خوری سیری ناپذیر و اضافه وزن میشود . پیداست که جسم و جانمان ناخواسته در معرض خطری جدی قرار می گیرد.
با سپاسگزاری و آرامش غذا خوردن را شروع می کنیم. لقمه ها را کوچک بر می داریم با حوصله غذا می خوریم. غذا را خوب می جویم. بر خودمان مسلط هستیم. اختیارمان را به دست هوس مان نمی دهیم . خودمان را دوست داریم. به سلامتی مان اهمیت می دهیم . می خواهیم با تنی سالم و روحی توانمند به همه خوبی ها برسیم. چون غذا را خوب می جویم بزاق لازم ترشح می شود. اصلا احساس تشنگی نمی کنیم نیازی به آب و دوغ و نوشابه نداریم.از غذا خوردن لذت می بریم. احساس آرامشٌ داریم. مرحله اول هضم غذا در دهان به خوبی انجام می شود. کار معده آسان می شود.در معده هم غذا به خوبی هضم و قابل جذب می شود.مرحله بعدی در روده کوچک هم عمل گوارش به درستی صورت می پذیرد و مرحله چهارم در روده بزرگ سوخت و ساز بدن به خوبی و به راحتی به انجام می رسد. دیگر از بدخوابی  ، سنگینی ، بی حوصلگی ، خستگی  و بیماری های گوناگون خبری نیست. خوابی خوش و نیرو بخش نصیب مان می شود صبحگاهان به راحتی و با سر زندگی بیدار می شویم. احساس سلامتی و شادابی و توانمندی و موفقیت داریم.    به به چه روز مبارکی!
چهارم استراحت:
 درست است که کار اصل و اساس و سرمایه همه دست آوردهای زندگی است. اما تمام زندگی کار نیست. دنیا پر از رحمت و برکت و لذت است. ما از همه ی روزهای پاکیزه هستی سهم داریم برای بهره برداری از همه خوبی های آفرینش برای بهتر و موفق تر کار کردن به (استراحت و تفریح) نیاز داریم. با (درآمد کارمان) در کنار کانون گرم خانواده نیازمندی هایمان را تامین می کنیم و با استراحت و تفریح امکان بهتر کار کردن مان را فراهم  . به به !چه دور مبارکی!
–عده ای معتقدند (زندگی برای کار).تمام دنیای اینها کار است و کار و مسیر زندگی شان)خانه چند کوچه و خیابان و محل کار )و(رفت و برگشت در همین مسیر). تکرار. روز مرگی  . تکرار. اینها بهره اصلی ، رشد و نوآوری و کمال را از یاد برده کم  کم  به آدم آهنی بدل شده .همچنان تکرار و تکرار.
چه (حقارت حسرت باری)چه حیات محقری چه دور باطلی).
–گروهی دیگر بر این باورند که کار برای زندگی .کار برای سلامتی سرزندگی سربلندی . کار برای دیدن دیدنی ها. کوه ها ، رودها ، دریاها درخت ها ، شهرها ، جانوران ، پرندگان و هزاران هزار روزی های روح افزا. چشم اندازهای نیروبخش . نواهای دلنواز.
ساعتی برای کار، ساعتی برای بازسازی تن و جان و بهره وری از بی نهایت جلوه های جذاب جهان. اینان ، بخشی از عمرشان به لذت کار و خلاقیت و کشف و ابتکار و بخشی دیگر استفاده از ذوق و هنر و آفرینندگی فرهیختگان ، دانا دلان ، هنرمندان و موهبت های آفرینش و جهان . تا رقابتی سازنده بین کار و بهره وری از کار ، نصیب خود را هزار چندان کنند.
از هر دریایی دُر و گوهری .از هر رودی رایحه  و  ریحانی . از هر کوهساری کشفی و کیفی . از هر فضایی فهمی و فضیلتی .از هر شهری شهدی و شاهدی و شعوری . از هر خرمنی خوشه ای. از هر گلشنی  گلبنی. از هر بیابانی و دشتی دستمایه ای  و از هر انسانی و آدمی ، درکی ، دیدی و دنیایی می جویند و می بینند و در می یابند.
اینان معنی باغ و بوستان و گل و گلستان و مرغان خوش الحان  را خوب می فهمند . لذت درستکاری را با دل و جان حس می کنند و سهم خویش را از یاد نمی برند . هم با کار صالح شان ، خدمتگذار  خلقند . هم با شکر گذاری و لذت ازدست آوردهای  دیگران و نعمت های بیکران ممنون خالق.
هر چه بیشتر با طبیعت مانوس باشیم ، دنیایی وسیع تر، بزرگتر، شکوهمند تر، پر الهام تر، پر فیض تر و گسترده تر و ژرف تر و پر معنی تری داریم.
بامدادان به هزار انگیزه دیده به جهان می گشاییم و همه چیز و همه جا را زیبا و دل انگیز می بینیم . با شور و شوق زندگی را از سر می گیریم.(به به ، چه روز قشنگی).با دلی شاد و پر امید دست به کار می شویم و دست آورد کارمان به  دلهای دیگر نیرو و نشاط  و امیدی می بخشد.
هیچ ذره بیکاره ای در عالم وجود ندارد . همه اجزا هستی جایگاهی ویژه خود را دارند وجودشان  معنی دار و لازم است و هیچ یک جای خالی دیگری را نمی تواند پر کند . که هیچ چیز تکراری در سراسر گیتی وجود ندارد. همه بدیع ،  نو و کارساز و دلنواز.
قطره ای کز جویباری می رود                                                        از پی انجام کاری می رود
هر گلی ، درختی ، بوته ای ، گیاهی ، کوهی ، کوهساری ، رودی ، دریایی ، هر پرنده ای ، جانداری ، هر سنگی ، شنی ، ذره ای  ، تا کهکشانی هر یک (کاری دارند و مداری) زبانی ، پیامی ، ماموریتی ، خاصیتی  ، هدیه ای.
در آفرینش تکرار و تقلید وجود ندارند . که تکرار و تقلید از ناتوانی است . آفریننده ، توانای مطلق  است و هر چه می آفریند ، بدیع ، تازه ، نو ، خاص ، دگرگون و بی بدیل و متفاوت.
آفرینش فیاضِ  فیاض  است . از سوی آفرینش ، لحظه  لحظه ، خیر و لطف و رحمت و برکت می جوشد و می بارد و می ریزد. تمام موجودات ریز و درشت هستی هر یک ویژگی خاص خود دارند . از دیدگاهی همانندند  و از جهتی دگرگون . در هر کدام چیزی هست که در دیگری نیست. به عبارتی دیگر همه موجودات تک و ناب و واحد و ویژه اند وبا هر یک رازی ، بهره ای ، برکتی  و از هر یک ما را سهمی.
گر تو را از غیب چشمی باز شد                                                               با تو ذرات جهان هم راز شد
نطق آب و نطق خاک و نطق گِل                                                             هست محسوس حواس اهل دل
جمله ی ذرات عالم در نهان                                                                   با تو می گویند روزان و شبان
ما سمیعیم و بصیریم و هشیم                                                                  با شما نامحرمان ما خامشیم
کلید حریم «خلوت خانه معشوق» «نیک باوری و درستکاری» است چه  سعاتمند  آنان که اهل  دلند  و محرم دلدار. چه بزرگند آنان که با دیده ریز بین به جهان می نگرند و در دل هر ذره ای آفتابی می بینند . چه عالی است که در وقت استراحت مان گوشه چشمی به جهان معنی داشته روح مان را در گستره بی پایان درستکاری و گذشت و توکل و بزرگواری و ایثار به پرواز در آوریم و آنچه نا دیدنی است آن ببینیم . و جایگاه شایسته خویش را بازیابیم.

 

شاد باشید و سلامت و خوشبخت

یا حق

افزودن دیدگاه